Nieuwe campagne Amnesty International
De Colombiaanse regering faalt bij het beschermen van mensenrechtenactivisten. Als gevolg daarvan worden mensen die opkomen voor land- en milieurechten bedreigd, aangevallen en vermoord, aldus Amnesty International.
In het rapport Why do they want to kill us? The lack of a safe space to defend human rights in Colombia van deze mensenrechtenorganisatie worden de oorzaken beschreven van het geweld tegen gemeenschapsleiders in gebieden die strategisch belangrijk zijn en over veel natuurlijke hulpbronnen beschikken. Ook staat daarin een analyse van het tekortschieten van de beschermende maatregelen die de regering nam sinds het vredesakkoord in 2016 met de guerrillabeweging FARC.
“Jarenlang was Colombia een van de gevaarlijkste landen voor mensen die mensenrechten, landrechten en natuurlijke hulpbronnen verdedigen. Sinds het vredesakkoord werd getekend, is het alleen maar bergafwaarts gegaan”, zegt Erika Guevara-Rosas, directrice voor de Amerika’s van Amnesty.
Vooral buiten de grote steden schieten de maatregelen tekort en worden ze bovendien niet effectief uitgevoerd. In het rapport krijgen vier gemeenschappen die grote risico’s lopen, extra aandacht: het Proces van zwarte gemeenschappen (PCN) in het departement Valle del Cauca, het Catatumbo Comité voor sociale integratie (CISCA) in Norte de Santander, de Kubeo Sikuani inheemse voorouderlijke nederzetting (ASEINPOME) in Meta en de Vereniging voor de duurzame geïntegreerde ontwikkeling van de Perla Amazónica (ADISPA) in Putumayo.
Coca
Vertegenwoordigers van deze gemeenschappen vertelden Amnesty over de bedreigingen en aanvallen waarvan ze slachtoffer werden, omdat ze opkwamen voor hun grond en het milieu. Zo vertelden leden van CISCA dat ze gestigmatiseerd, lastiggevallen en aangevallen worden omdat ze in een gebied wonen waar veel coca verbouwd wordt.
President Duque verklaarde dat onder zijn bewind het aantal gedode gemeenschapsleiders met 25 procent is gedaald. Maar cijfers uit betrouwbare bronnen suggereren het tegendeel: dit jaar, tot eind september, zijn er minstens 95 mensenrechtenverdedigers gedood, van wie er vooralsnog 45 geverifieerd konden worden.
Amnesty is een campagne begonnen richting de regering van Colombia, die ervoor moet zorgen dat mensenrechtenverdedigers hun werk veilig en met overheidsbescherming kunnen uitvoeren. Een voorbeeldbrief, gericht aan Miguel Ángel Pinto (foto), voorzitter van de verantwoordelijke Senaatscommissie, kan hier gedownload worden.