Fernando Pereira, de nieuw gekozen leider van het Uruguayaans Breed Front (Frente Amplio – FA) heeft zijn internationale agenda aangekondigd, waaronder ontmoetingen met de gekozen president van Chili, Gabriel Boric en met der Braziliaanse oud-president Luiz Inácio Lula Da Silva, wiens terugkeer naar het Planalto-paleis niet te stoppen lijkt.
“Latijns-Amerikaans links heeft elkaar nodig”, zegt Pereira, die ook van plan is een bezoek te brengen aan Buenos Aires, waar de FA won onder Uruguayaanse inwoners die in het buitenland stemden. “We moeten duidelijke signalen afgeven”, voegde Pereira eraan toe, die op 5 februari daadwerkelijk het roer overneemt van zijn linkse coalitie.
Lula (76) staat gepland voor een bezoek aan Uruguay in februari. Hoewel zijn kandidatuur nog niet formeel is gelanceerd, heeft het voormalige tweevoudige staatshoofd tot 15 augustus de tijd om zich te registreren. Lula heeft ook ontmoetingen gehad met de voormalige gouverneur van São Paulo, Geraldo Alckmin, om zich kandidaat te stellen voor het vicepresidentschap. Volgens peilingbureau Datafolha zou Lula de zittende president Jair Bolsonaro verslaan met 47% van de stemmen tegen 21%. “Lula gaat winnen in Brazilië en dat wordt heel belangrijk voor Uruguay”, aldus Pereira.
De Uruguayaanse oppositieleider is van plan aanwezig te zijn bij de inauguratie van Boric in maart om de persoonlijke banden voor de toekomst te versterken. In Chili werd de Frente Amplio in 2017 opgericht als een linkse politieke gemeenschap en nam hiervoor de ervaring van zijn Uruguayaanse tegenhangers als basis. De relatie tussen Uruguay’s en Chili’s links was uitstekend, vooral in de tijd van ex-president Michelle Bachelet. “Een 35-jarige president die aan de macht komt door de progressieve krachten is erg belangrijk voor Uruguay en voor de hele regio”, benadrukte Pereira ook.
Pogingen om Latijns-Amerikaans links te verenigen – dat de laatste jaren in verval was geraakt na verkiezingsnederlagen – bereiken ook Argentinië. Pereira’s bezoek aan Buenos Aires, waar hij een grote meerderheid van stemmen (56%) behaalde, is een “signaal” voor linkse militanten die gewoonlijk om de vijf jaar naar Uruguay reizen om te stemmen.
Het Brede Front regeerde in Uruguay tussen 1 maart 2005 en 1 maart 2020, toen de huidige president Luis Lacalle Pou aantrad.